Ś l u b

Poradnik


Jak przygotować się do zdjęć?

Na co zwrócić uwagę?

Co jest bez znaczenia?


Pewnie nie bez powodu znaleźliście się na tej tronie, zapewne myślicie o wynajęciu profesjonalnego fotografa na Wasz ślub. Przygotowania, ceremonia oraz zabawa to zbiór niezwykłych chwil w których nie ma miejsca na stres, pomyłki czy powtórki. Na podstawie doświadczenia postanowiłem napisać krótki poradnik o tym wyjątkowym dniu. Poradnik powinien odpowiedzieć na większość nurtujących Was pytań oraz przedstawić ceremonię z punktu widzenia fotografa. Zaczynamy!

Przygotowania

Ten wyjątkowy dzień zaczyna się zarówno dla Was jak i dla mnie bardzo wcześnie. Mój dzień rozpoczynam od sprawdzenia i spakowania całego sprzętu fotograficznego. Torba oraz statywy lądują w bagażniku. Tą niesamowitą przygodę najczęściej rozpoczynamy wspólnie w domu Panny Młodej, jest to mój pierwszy przystanek tego dnia. Problemem może okazać się dojazd fotografa w wyznaczone miejsce. Najlepiej na etapie podpisania umowy w jasny sposób przedstawić lokalizację domu Panny Młodej. Mile widziane są wskazówki dojazdu, informacje o charakterystycznych miejscach czy link do map google. Dodatkowo warto rozważyć podanie numeru kontaktowego do kogoś bliskiego, nie zawsze młodzi mają czas na odebranie telefonu. Pierwszą ważną rozterką która przychodzi Wam do głowy to: Jak powinien wyglądać dom przed przyjazdem fotografa?

Z perspektywy fotografa najważniejszym pomieszczeniem jest pokój przygotowań. To w nim wykonam 95% wszystkich zdjęć. Dobrze żeby w pokoju był widoczny klimat przygotowań który tworzony jest przez szczegóły. Detale są najważniejsze, nadają zdjęciom odpowiedniego klimatu. Takie szczegóły jak: obrączki, welon, suknia, podwiązka czy zestaw do makijażu tworzą oryginalne kadry. Po dotarciu na miejsce doradzę co najlepiej umieścić (co usunąć) z kadru.

W domu Młodej przygotowania idą pełną parą i nie ma czasu na odpoczynek, a emocje i stres można wyczuć w każdej upływającej sekundzie. Cały proces przygotowania musi przebiegać idealnie i być dopięty na ostatni guzik. Włosy powinny wyglądać perfekcyjnie, makijaż ma być idealny a suknia olśniewająco biała. Oczywistym faktem jest, że obecność fotografa może wprowadza dodatkowe zamieszanie. Z tej przyczyny staram się nie ingerować w cały proces przygotowań, a wykonać jak najbardziej naturalne i niepozowane ujęcia. Podczas przygotowań staraj się nie zwracać na mnie uwagi chyba, że poproszę Cię o wprowadzenie drobnych zmian. Oczy Panny Młodej widoczne w lusterku, ostatnie dopinanie guzików, czy wplatanie welonu we włosy to kopalnia emocji które powinny znaleźć się na zdjęciu. Twoje samopoczucie oraz swoboda przed obiektywem są tutaj kluczowe. Jeżeli będziesz czuła się nieswojo podczas niektórych etapów przygotowań (np. zakładanie sukni), nie wahaj się poinformować mnie o tym. Mogę uwiecznić efekt końcowy na zdjęciach.

W drodze do kościoła

Przygotowania mamy już za Sobą! Czas ruszyć w drogę do kościoła, ale

Zanim wsiądziecie do samochodu poproszę Was o pozowanie do zdjęć. Tu niestety nie ma reguły i wszystko zależy od domu, pogody, nieba czy pozycji słońca. Otwierając drzwi samochodu poproszę o ustawienie się w konkretnym miejscu czy pozycji. Tak żebyście wyglądali jak najkorzystniej w kadrze. Będę chciał również wykonać zdjęcia podczas wchodzenia do samochodu oraz w jego środku. Warto również wykonać ujęcia detali na samochodzie, którymi mogą być balony, kwiaty czy napis nowożeńcy.

Msza Święta w Kościele

Przed rozpoczęciem ceremonii warto poinformować gości o obecności profesjonalnego fotografa. Pozwoli to ograniczyć ilość osób przed ołtarzem którzy próbują wykonać własne pamiątkowe ujęcia. Zdjęcia ze smartfonu wyjdą przeciętnie i będą pozbawione koloru, a mi taka osoba może zasłonić uchwycenie ważnych momentów z przebiegu ceremonii. Swoboda poruszania się w okolicy ołtarza jest bardzo ważna z mojej perspektywy. Fotograf musi mieć w kościele jak największą swobodę działania. W trakcie mszy świętej staram się być niezauważalny. Uzyskuję pełne naturalności oraz szczerości ujęcia nie rzucając się w oczy. W trakcie trwania ceremonii zapomnijcie o mojej obecności. Skupcie się na sobie, swoich emocjach czy miłości.

Przysięga, sakramentalne ”TAK” czy zakładanie obrączek to najważniejsze chwile Waszego życia. W tych momentach zwrocie uwagę na moją osobę i starajcie się być jak najlepiej widoczni. Zachowujcie się nadal w naturalny sposób, a ja wszystkie te wydarzenia uwiecznię na zdjęciach.

Planujecie jakieś dodatkowe wydarzenie podczas wyjścia z kościoła, proszę poinformujcie mnie o tym. Takimi wydarzeniami może być wypuszczeni balonów czy wystrzały konfetti. Po zakończeniu tego etapu warto wykonać zdjęcia grupowe. Jest to wręcz idealny moment.

Zabawę czas zacząć

Dokładna lokalizacja sali weselnej jest dla mnie bardzo ważna. Poinformujcie mnie dużo wcześniej gdzie dokładnie mam się udać. Zapewnienie kompletnego reportażu wymaga od fotografa przybycia do sali weselnej przed przyjazdem gości oraz Nowożeńców. Ten dodatkowy czas poświęcę na zapoznanie się z otoczeniem, salą oraz elementami powitania. Wykonam ujęcia starannie przygotowanych stołów, dekoracji czy detali. Wykonam również zdjęcia elementów ceremonii powitalnych, którymi mogą być kieliszki, chleb czy sól.

Pojawienie się najważniejszej pary wieczoru nie zostanie pominięte wykonaniem kilku ujęć. Następnie przystępuję do uwiecznienia powitania, przemówień, pierwszego tańca czy pocałunku. Przed przystąpieniem do pierwszego pocałunku zwrocie uwagę gdzie znajduje się fotograf (obok kamerzysty). Pozwoli to uwiecznić ten wyjątkowy moment na długie lata. Po pierwszym posiłku zabawę czas zacząć. Ma ona kilka kluczowych momentów z perspektywy fotografa. Zdjęcia z rodzicami, świadkami oraz najbliższymi warto zaplanować w początkowej fazie zabawy weselnej. O plenerze tego samego dnia napiszę potem. Kolejnym ważnym punktem zabawy jest tort weselny. Warto wykonać kilka ujęć z ostatnich momentów jego przygotowania. Jeśli w trakcie pojawienia się tortu ma zgasnąć światło, proszę stójcie jak najbliżej tortu. Światło świec czy zimnych ogni oświetli wasze twarze, a mi pozwoli wykonać zdjęcia. Ostatnim etapem mojego reportażu jest uwiecznienie oczepin. Jestem z wami do ich zakończenia.

Plener ślubny

Planując sesję plenerową warto rozważyć jej przebieg wcześniej. Pierwszą kwestią jest ustalenie kiedy i gdzie ma się odbyć. Sesja plenerowa może się odbyć w dniu ślubu lub w inny dzień. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.

W dniu ślubu

Coraz częściej wybierany przez Parę Młodą. Sesja plenerowa w dniu ślubu na niewątpliwie wiele zalet, można do nich zaliczyć idealnie przygotowany makijaż oraz włosy, suknia ślubna jest w idealnym stanie a garnitur leży na Pan Młodym jak nigdy dotąd. Kwiatów oraz ozdób weselnych jest pod dostatkiem i śmiało można je umieścić w kadrze. Jednakże decydując się na plener ślubny tego samego dnia trzeba wziąć pod uwagę jego wady. Jesteście ograniczeni co do wyboru miejsca oraz czasowo. Plener w dniu ślubu powinien zacząć się około godziny przed zachodem słońca. Wtedy światło jest najładniejsze. Jesteśmy również skazani na pogodę, deszcz czy zła pogoda uniemożliwi wykonanie takiej sesji.

W dniu innym niż ślub

Ta opcja daje zdecydowanie większe pole manewru co do wyboru miejsca oraz terminu sesji. Od Was zależy czy zdjęcia będą romantyczne, szalone, miejskie czy na łonie natury. Porę roku w którym ma się odbyć sesja również można wybrać. Ta opcja jednak wiąże się z ponownym wykonaniem makijażu czy ułożeniem włosów. Również należy przygotować suknię ślubną czy garnitur. Zapewne wymagają odświeżenia i odpowiedniego ułożenia, wiąże się to z wizytą w pralni oferującej takie usługi. Po przygotowaniach czas wyruszyć do docelowego miejsca. Warto zarezerwować sobie trochę czasu na odpoczynek. Złapanie kilku chwil wolnego od sesji, wypicie kawy czy herbaty pozytywnie wpłynie na Wasze samopoczucie, tym samy na jakość wykonanych kadrów.

Podsumowanie

Chyba jest do dobry moment żeby napisać krótkie podsumowanie. Ślub to duże przedsięwzięcie dla Par Młodej. Muszą zorganizować i zadbać o wiele aspektów w tym szczególnym dniu. Wszystko zaczyna się od przygotowań a kończy się po opuszczeniu sali weselnej przez ostatniego gościa. Przebieg tego dnia można zaplanować dużo wcześniej, do czego serdecznie zachęcam. Z punktu fotografa ceremonia wygląda trochę inaczej, i ten krótki poradnik powinien odpowiedzieć na wiele pytań. Oczywiście każda ceremonia jest inna i należy do niej tak podejść. Ślub i wesele to doskonała okazja, żeby zaskoczyć gości weselnych. Pamiętajcie jednak iż fotograf nie jest gościem, a wykonuje tam ciężką artystyczną pracę. Poinformujcie go o wszystkich nietypowych pomysłach czy wydarzeniach. Pozwoli mi to wykonywać moją pracę w sposób niemal niezauważalny. Dlatego zachęcam do podzielenia się z fotografem detalami, informacji nigdy za wiele!!!

Do zobaczenia