Sesja Ciążowa

Poradnik


Jak przygotować się do sesji?

Na co zwrócić uwagę?

Co jest bez znaczenia?


Sesja ciążowa w studio fotograficznym najchętniej jest wykonywana późną jesienią oraz zimą. Pogoda w jesienno-zimowa jest kapryśna, ciągle pada deszcz lub śnieg. W takie dni warto rozważyć wykonanie zdjęć w studio. Główną zaletą profesjonalnego studia fotograficznego jest kontrola nad warunkami wykonywanych zdjęć. Temperatura w studio jest stała, na opady deszczu czy śniegu nie ma co liczyć. Jednak, główną zaletą wykonywania zdjęć w studio fotograficznym jest kontrola nad światłem.

Najlepszy termin

Wizytę u fotografa najlepiej zaplanować między 28 a 34 tygodniem ciąży. Jest to czas w którym brzuszek jest dobrze widoczny, okrągły. W tym okresie ciąży mama czuje się dobrze, nie jest jeszcze spuchnięta, może swobodnie się przemieszczać.

Ubranie

Bardzo ważne jest, aby ubrania były dobrane. Jednym z zadań, które powinniście wykonać z partnerem to wybranie Waszych ubrań. Jeśli posiadacie dziecko i będzie ono brało udział w sesji, również należy wybrać strój dla dziecka. Tu nie ma określonych zasad, wszystko zależy od Was. Dobrze wyglądają zarówno jeansy jak i suknia. Jeżeli zdecydujesz się na elegancką suknię, Twój mężczyzna powinien również założyć elegancki strój. Unikajcie ubrań w drobne paski, kratę czy kropki, takie wzory prowadzą do powstania niekorzystnie wyglądającego efektu mory. Osobiście mogę polecić jednokolorowe ubrania. Starajcie się unikać dokładnie takich samych ubrań / kolorów dla wszystkich, a także ubrań z napisami lub obrazkami. Mogą one odciągnąć uwagę od tematu zdjęcia, którym oczywiście jest brzuszek.

Włosy i makijaż

Włosy powinny być estetycznie ułożone i cechować się naturalnością. Jeżeli zamierzasz odwiedzić fryzjera przed wykonaniem zdjęcia, zrób to na kilka dni przed wizytą u fotografa. Twoje włosy będę się prezentować w bardziej naturalny sposób. Makijaż powinien być naturalny, najlepiej jeżeli będzie to Twój codzienny makijaż. Wykonaj go bez pośpiechu zwracając uwagę na szczegóły. Z drugiej strony, nic nie stoi na przeszkodzie żeby mieć mocny nienaturalny makijaż a włosy zrobione na irokez. Pamiętajcie, że zdjęcia są dla Was, jeżeli uważacie, że w danej kreacji będziecie wyglądali dobrze i oglądanie zdjęć sprawią wam przyjemność, to śmiało. Do odważnych świat należy!

Odpocznij

Przede wszystkim zrób sobie spokojny i relaksujący dzień. A noc niech będzie czasem regenerującego snu. Nie ma nic gorszego niż sesja zdjęciowa ze zmęczoną mamą. W takiej sytuacji Ty jesteś zmęczona, a fotograf czuje się niezręcznie. Jako fotograf widząc zmęczoną mamę staram się nie dokładać jej dodatkowego cierpienia czy nienaturalnego dla ciała pozowania. Kolejna ważną kwestią jest to, że nawet jeśli będziesz się uśmiechać, Twoje oczy oraz twarz będą zdradzały zmęczenie, wyczerpanie czy znudzenie. Takiego wyrazu twarzy nie da się poprawić w Photoshop’ie. Dlatego napiszę to jeszcze raz, pojawcie się na sesji wypoczęci.

Rekwizyty

Warto wzbogacić zdjęcia o rekwizyty związane z ciążą i pojawieniem się nowego członka rodziny. Przyszli rodzice decydują się na ujęcia ze zdjęciem USG, bucikami czy przyszłą maskotką. Można przemyśleć wzbogacenie zdjęć o dodanie do kadru kwiatów. Mogą to być kwiatki wplecione we włosy czy też np. róża trzymana w ręku.

Na koniec

Sesja ciążowa wymaga odpowiedniego zaplanowania terminu pojawienia się u fotografa. Należy wybrać okres w którym brzuszek będzie okrągły, a mama będzie się jeszcze czuła swobodnie. Przed wizytą warto przemyśleć strój / włosy /makijaż w którym wybierzecie się na zdjęcia. Oraz najważniejsze, zabierzcie ze sobą pozytywne emocje i nastawienie. Pamiętajcie, jeżeli sami uznacie, że wyglądacie ładnie, na pewno doda to Wam odwagi przed obiektywem.Zapraszam Was pełnych pozytywnych emocji oraz wypoczętych na sesję zdjęciową.

Rafał