Chrzest Święty

Poradnik


Jak przygotować się do zdjęć?

Na co zwrócić uwagę?

Co jest bez znaczenia?


Chrzest Święty to wyjątkowy dzień dla całej rodziny oraz maleństwa. W tym dniu każdemu z rodziców zależy, aby wszystko odbyło się bez stresu, problemów czy niedociągnięć. A dzień Chrztu Świętego pozostał na długie dni w pamięci uczestników ceremonii. Poradnik ten przygotowałem w celu omówienia przebiegu ceremonii Chrztu Świętego oczami fotografa. Nie ma znaczenia czy czytacie go jako rodzice, chrzestni czy goście uroczystości, z pewnością cenne okażą się wskazówki, dzięki którym dowiecie się jak współpracować z profesjonalnym fotografem.


Przygotowania

Mieszkanie rodziców oraz maleństwa jest pierwszym przystankiem do którego udaje się fotograf. W tym szczególnym dniu najważniejsze to pamiętać, aby wszystko przebiegało w atmosferze spokoju. Najlepiej wszystko zaplanować wcześniej.

Mieszkanie maleństwa to idealne miejsce na sfotografowanie detali. Przedmiotami tymi są: świeca, biała szata, ubranko, buciki, czapeczka jak również osobiste rzeczy. Jeżeli dziecko ma zwoją ulubioną maskotkę, zabawkę czy mięciutkiego pluszaka, niech mu towarzyszy. Dziecko będzie spokojniejsze w trakcie przebiegu ceremonii. Warto te rzeczy mieć już przygotowane przed moim przyjazdem.

Zadbajmy o wygląd pomieszczenia w którym mają być wykonywane zdjęcia. Warto usunąć wszelkie niepotrzebne rzeczy typu wieszaki, pudełka, kartony, reklamówki, plastikowe butelki czy ubrania. Warto zostawić te przedmioty, które mają być wyeksponowane na zdjęciu. Nie oszukujmy się, plastikowa butelka po soku czy dres na wieszaku nie wygląda dobrze w kadrze oraz nie ma nic wspólnego z uroczystością.

Niezależnie od tego w jakiej odległości mieszkacie od kościoła warto wyjść z domu trochę wcześniej. Pozwoli to zamienić kilka zdań z księdzem przed rozpoczęciem ceremonii (o ile będzie taka potrzeba) czy zająć dobre miejsca w kościele. Dobrze jeżeli miejsca będą odsłonięte z wielu perspektyw. Zajęcie miejsca za filarami bardzo ogranicza moje możliwości fotograficzne.


Chrzest Święty w kościele

Wcześniejsze przybycie do kościoła pozwoli na wykonanie kolejnych zdjęć. Warto ten czas poświęcić na ujęcia maleństwa z rodzicami, chrzestnymi czy dziadkami. Postarajmy się, aby każda ważna osoba trzymała dziecko na kolanach czy rękach. Zdjęcia można wykonać zarówno w kościele jak i przed kościołem np. ławce jeżeli pogoda dopisze. Podczas wykonywania ujęć pamiętajmy o usunięciu niepotrzebnych rzeczy, takich jak wózek czy nosidełko.

Na spotkaniu z Księdzem warto wspomnieć o mojej obecności. Wszystko zależy od parafii oraz księdza, ale lepiej wspomnieć o tym duchownemu i uniknąć ewentualnych późniejszych problemów z tym związanych.

Proszę również poinformujcie najbliższych uczestników o obecności profesjonalnego fotografa. Poproście ich aby nie robili zdjęć na własną rękę. Zdjęcia ze smartfonów w kościele wyjdą zaszumione i pozbawione kolorów. Dysponuję profesjonalnymi pełnoklatkowymi aparatami umożliwiającymi wykonywanie bardzo dobrych zdjęć w warunkach słabego oświetlenia. Zastanówcie się czy wolicie wysokiej jakości zdjęcia np. znaku krzyża na czole dziecka czy nieskadrowane ujęcie ze smartfonu. Nadgorliwy uczestnik ze smartfonem zasłania mi kadr uniemożliwiając zrobienie zdjęcia. Proszę, pamiętajcie o tym!

W trakcie czekania na Chrzest Święty ustawcie dziecko w wózku / nosidełku tak żebym mógł wykonać kilka zdjęć. Zdjęcia te powinny cechować się naturalnością, dlatego zapomnijcie o mojej obecności i nie spoglądajcie w obiektyw. Skupcie swoją uwagę na ołtarzu, księdzu czy witrażach.

W przebiegu ceremonii Chrztu Świętego nadejdzie moment wykonania znaku krzyża na czole dziecka. Znak krzyża wykonują rodzice oraz chrzestni. Starajcie się trzymać dziecko przodem do Kapłana. Proszę abyście wykonywali znak krzyża wyciągniętym kciukiem i zaciśniętą pięścią. Otwarta dłoń może przez przypadek zasłonić twarz dziecka.

W podobny sposób należy postąpić podczas polania główki dziecka przez księdza. Pamiętajcie, żeby nie zasłonić swoją sylwetką dostępu fotografa do całego kadru. Zachęcam do kierowania dziecka w stronę obiektywu.

Takie postępowanie pozwoli wykonać niezapomniane kadry na których wszyscy uczestnicy ceremonii będą dobrze widoczni.

Po zakończeniu ceremonii Chrztu Świętego warto wykonać grupowe zdjęcia. W zależności od warunków pogodowych, można wykonać je na terenie kościoła bądź przed ołtarzem. Poinformujcie gości, aby zaczekali spokojnie na swoich miejscach i uczestniczyli w zdjęciach grupowych.


Przyjęcie

Zdjęcia z przyjęcia najlepiej wykonać zaraz po dotarciu do miejsca w którym ma się ono odbyć. Maleństwo będzie jeszcze wypoczęte, będą obecni wszyscy goście oraz na stołach będzie panował porządek. Jeśli planujecie tort to proszę poinformujcie mnie o tym i o której godzinie ma się pojawić. Jeżeli mnie już wtedy nie będzie z Wami, mogę wykonać zdjęcia samego tortu.


Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten poradnik rozwiał wiele Waszych wątpliwości. Profesjonalne kadry z Chrztu Świętego będą idealną pamiątką na lata dla całej rodziny, chrzestnych czy dziecka. Tak piękne i ważne chwile zasługują na jak najlepsze zdjęcia!




Przebieg Liturgii Chrztu Świętego

Poniżej przybliżam przebieg całej ceremonii Chrztu Świętego. Krok po kroku, tak żebyście czuli się swobodnie i nic Was nie zaskoczyło:

Kapłan: Jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?

Rodzice: Podają imię dziecka np. Adam

Kapłan: O co prosicie Kościół święty dla Adama?

Rodzice: O Chrzest.

Kapłan: Prosząc o Chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłował Boga i bliźniego, jak nauczył nas Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?

Rodzice: Jesteśmy świadomi.

Kapłan: (do rodziców chrzestnych) A wy, Rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu obowiązku?

Rodzice chrzestni: Jesteśmy gotowi.

Kapłan: (do dziecka) Adam, wspólnota chrześcijańska przyjmuje cię z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę ciebie znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą cię tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni.

Kapłan: Po wypowiedzianych słowach Kapłan nakreśla na czole dziecka znak krzyża. Ten sam znak nakreślają rodzice wraz z chrzestnymi.

Kapłan: Kapłan przystępuje do odprawienia mszy świętej. Jej przebieg jest normalny. Po kazaniu następuje faktyczny obrzęd Chrztu Świętego.

Kapłan: Odmawia modlitwę egzorcyzmu, modlitwę poświęcenia wody / dziękczynną.

Kapłan: Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dziecko otrzymuje z miłości Bożej przez sakrament Chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nim to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny Chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której to dziecko otrzymuje Chrzest. Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?

Wszyscy: Wyrzekamy się.

Kapłan: Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby zło was nie opanowało?

Rodzice: Wyrzekamy się.

Kapłan: Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?

Rodzice: Wyrzekamy się.

Kapłan: Czy wierzycie w Boga Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?

Rodzice: Wierzymy.

Kapłan: Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa?

Rodzice: Wierzymy.

Kapłan: Czy wierzycie w Ducha Świętego?

Rodzice: Wierzymy.

Kapłan: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie Jezusie, Panie naszym.

Rodzice: Amen.

Kapłan: przystępuje do ceremonii właściwego ochrzczenia dziecka, poprzez polanie jego głowy wodą święconą z chrzcielnicy.

Kapłan: Czy chcecie aby Adam otrzymał chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wyznaliśmy?

Rodzice: Chcemy.

Kapłan: Adamie, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Kapłan, Rodzice: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu…

Kapłan: Namaszcza czoło dziecka Krzyżem Świętym (następnie dziecko otrzymuje białą szatę, przygotowaną przez matkę chrzestną)

Kapłan: (na zakończenie) Adam stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.

Wszyscy: Amen.

Kapłan: Przyjmijcie światło Chrystusa (moment zapalenia świecy od paschału).

Kapłan: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.

Po tych słowach kapłan przystępuje do dalszej części mszy świętej.